تخصص و تجربیات

پژوهشگر چندزبانهِ مطالعات اروپای غربی و آمریکای شمالی، برگزارکننده همایش،

خبرنگار، مدرس، مترجم، راهنمای گروه ها و هئیت های خارجی،

مستندساز و تدوینگر مجری جلسات دانشجویی،

بیو گرافی

پژوهشگر چهار زبانه آمریکای شمالی و اروپا / دارای ارتباط با شخصیت های علمی، سیاسی، نظامی-امنیتی و رسانه ای غربی / نویسنده مقاله ‏سایت ها و مجلات آنلاین آمریکایی، فرانسوی و روسی / دبیر امور بین الملل کنفرانس های افق نو و هالیوودیسم / مدرس سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) / برگزارکننده و مجری نشست های ‏های تخصصی در حوزه لابی صهیونیستی، مسائل منطقه ای و بین المللی در دانشگاه های کشور / خبرنگار مترجم و راهنمای گروه ها و هئیت های ‏ویژه خارجی / تدوینگر / مولف 500 صفحه بیوگرافی فارسی چهره های منتقد اروپایی و آمریکایی
متولد 3 اردیبهشت 68

"ملاقات با تو برای من یک لذت خاص و افتخار بود.
مردم ایران به تو نیاز دارد!
تو بیانگر مثال مهمی هستی که نشان می دهد چگونه هم می توان یک مسلمان عملگرا بود و در عین حال به همه نوع مردم احترام گذاشت. روسری دوست دخترت رو نگه دارد حتی در روزهای گرم تابستان در ساحل.
اینکه الان افراد کمی هستند که جرأت می کنند غیر عادی باشند، نشانه خطر اصلی عصر ماست – جان استوارت میل"

پروفسور نورمن فینکِلشتاین، از دانشمندان سیاسی مطرح آمریکا، فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون و استاد سابق دانشگاه های دوپال، راتگرز، نیویورک و بروکلین کالج، مولف 12 کتاب من جمله "زیاد دانستن: چرا عاشقانه یهودیان آمریکا با اسرائیل رو به پایان است" و اثر جهانی "صنعت هولوکاست" که به 15 زبان ترجمه و منتشر شد،

با عنایت به اینکه قشقاوی با بیش از دویست تن از شخصیت های آکادمیک، رسانه ای، سیاسون سابق و فعالین رسانه ای ضد صهیونیستی و ضد امپریالیسی آمریکایی و اروپایی در ارتباط می باشد در معرفی نامه معاون سرلشکر سلیمانی (در امور مربوطه) به یکی از مسئولین بلندپایه جمهوری اسلامی، که پس از بازگشت به ایران نوشته شد، اینگونه آمده است:

"پیرو صحبت حضوری که با جنابعالی در ..... پیرامون استعدادها و توان های برادر مهندس حامد قشقاوی داشتم ..... نامبرده ضمن تسلط کامل به زبان فرانسوی و عربی و انگلیسی با توجه به ..... دارای یک پتانسیل بسیار بالا در امر ارتباطات برون مرزی و روابط بین الملل است.
نامبرده طی دو سال گذشته در موضوع ..... و تشکیل دهی لابی .... در حوزه اروپا و آمریکا با ...... همکاری شایسته و تاثیر گذاری بعمل آورده است."

مشاهده صدها مناظره و سخنرانی شخصیت هایی چون پروفسور طارق رمضان، مالکلم ایکس، شیخ خالد یاسین، شیخ احمد دیدات، شیخ حمزه یوسف، میشل فوکو، پروفسور ادوارد سعید، پروفسور چامسکی، نمایش های کمدی دیوودونه، مباحث جامعه اتحادیه کمبریج و آکسفورد و مناظرات ترتیب داده شده توسط مهدی حسن موحب شده تا ذهن قشقاوی بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و با بسیاری از مسائل روز در جوامع غربی آشنا شود. 

ساعت ها تحقیق و شناسایی شخصیت های سیاسی و علمی غربی توسط قشقاوی موجب شد تا بسیاری از آنها برای اولین بار جهت شرکت در همایش های بین المللی افق نو  و هالیوودیسم، به ایران آمدند و مخاطبان ایرانی که آشنایی زیادی با فضای بین الملل نداشتند برای اولین بار با نظرات و تحلیل های تعداد قابل توجهی از آنها در برنامه راز و عصر نادر طالب زاده  آشنا شدند. تفاوت قشقاوی با دیگر پژوهشگران جدی حوزه آمریکا و اروپا در ایران بسنده نکردن وی به ارتباط گیری با یک چهره می باشد به طوریکه وی همواره از این ارتباطات مستمر برای شناسایی شخصیت های دیگر استفاده کرده و این پل زدن ها موجب بوجود آمدن بانک اطلاعاتی قوی و مفیدی شد.

بسیار از اندیشمندان ضد صهیونیستی آمریکایی و اروپایی معتقدند این جوان پژوهشگر نقش قابل توجهی در گسترش و تقویت شبکه جهانی ضدصهیونیستی، ضدامپرالیستی و نیز ضدسرمایه داری دارد. (که می توان بخشی از نظرات این چهره را در این قسمت ملاحظه کرد.)

مقالات وی اغلب در وب سایت های آمریکایی، فرانسوی، کانادانی و روسی من جمله  Veteranstoday ، cercledesvolontaires و نیز Katehon اتاق فکر مشاور پوتین پروفسور دوگین منتشر می شود. مقاله وی در خصوص سردار سلیمانی پس  از انتشار به انگلیسی و فرانسوی، به زبان های اسپانیایی، ایتالیایی، صربی و پرتغالی در وب سایت های متعددی منتشر گردید و فقط فرانسوی آن بیش از 300 بار بازنشر داده شد.

 بخشی از 500 صفحه بیوگرافی فارسی شخصیت های ضد صهیونیستی و ضد امپرالیستی آمریکایی و اروپایی که قشقاوی در 3 جلد تالیف کرده به دفتر تعدادی از مقامات کشوری و لشکری ارسال شد تا از فعالیت های مبارزاتی این افراد اطلاع بیشتری پیدا کنند.

قشقاوی  فارغ التحصیل رشته الکترونیک و کامپیوتر از دانشگاه المنار تونس (سیستم آموزش عالی فرانسه) می باشد.
 به دلیل شغل پدرش 11 سال خارج از ایران بوده و با فرهنگ ها، تمدن ها و ملل گوناگون ارتباط داشته است.  پس از برگشت به ایران در ژانویه 2012 دبیر امور بین الملل سومین همایش بین المللی هالیوودیسم، دومین کنفرانس بین المللی متفکرین مستقل (افق نو)، چهارمین کنفرانس بین المللی افق نو و اولین همایش پیامبر اعظم(ص)، سینما و ادبیات جهانی بوده و در سمت یکی از مسئولین روابط بین الملل، ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار، شعبده هالیوود، اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی، اجلاس جهانی اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی، و نهمین همایش بین المللی روابط عمومی ایران ایفای نقش کرده است.

وی همچنین در آزمون جذب مدرس کانون زبان ایران، موسسه زبان کیش و دیگر موسسات آموزش زبان در تهران نیز پذیرفته شد که به دلیل الویت بندی های شخصی و دغدغه های جمعی ترجیج داد بیشتر در حوزه های تحقیقاتی-مطالعاتی فعالیت کند و فقط به صورت پاره وقت به تدریس فرانسه و انگلیسی در سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان می پردازد.

قشقاوی در 16 سالگی در حالی وارد دانشگاه شد که هیچ زبانی نمی دانست و پس از گذشت یکسال زبان فرانسه خود را تا حدی تقویت کرد که در  خصوص مباحث مربوط به جوامع سکولار و مسلمان با دانایی محدود خود شروع به مناظره با اساتید خود کرد. توانایی بالای این دانشجوی تازه وارده ایرانی در ارتباط گیری با دانشجویان و رابطه ویژه وی با اساتید کم کم وی را به چهره ای شاخص و محبوب میان دانشجویان دانشکده علوم ریاضیات، فیزیک و طبیعی دانشگاه المنار تبدیل کرد.

 از همان سال دوم دانشکده و به صورت ناخودآگاه در کنار دروس دانشگاهی به بررسی و مطالعه مسائل روز جامعه فرانسه پرداخت و هر چه جلو رفت این تحقیقات برایش جذاب تر می شد تا جایی که به محور اصلی فعالیت های وی تبدیل شد و حتی در امتحانات پایانی سال اول کارشناسی ارشد با مشورت با اساتید خود که اکثرا تحصیلکرده دانشگاه های فرانسه بودند از ادامه تحصیل  در این رشته انصراف داد.

بعد از اینکه اولین بار پروفسور طارق رمضان، استاد دانشکده های الهیات و شرق شناسی آکسفورد، را در یکی از مناظرات تلویزیونی فرانسه دید شروع به تحقیق در خصوص ابعاد شخصیتی وی نمود و نه فقط مناظرات وی در تلویزیون های فرانسه و سویس بلکه سخنرانی های وی در مجامع آکادمیک و نخبگانی کشورهای غربی بویژه آمریکا، فرانسه، بلژیک و کانادا را دنبال کرد. مطالعه مناظرات دانشگاه های آکسفورد و کمبریج منجر به شناخت بیش از پیش مسائل فرهنگی، سیاسی، علمی و اقتصادی و نیز مسائل مرتبط به روانشناسی جمعی و فردی جوامع غربی برای قشقاوی گردید. قشقاوی که از سال دوم دانشگاه در خصوص مسائل مختلف مرتبط با ایران در حین کلاس های درس در آمفی تئاتر های دانشکده مورد سوال اساتید قرار می گرفت، خود را در بسیاری از زمینه ها بویژه هنز مناظره، شاگرد مکتب فکری پروفسور رمضان می داند. همچنین پیگیری برنامه های مناظره مانندِ شبکه های فرانسوی و سویسی که از معدود برنامه های تلویزیون های دولتی می باشند که در اروپا مخاطب خود را حفظ کرده اند منجر به روز بودن وی در این زمینه ها می باشد. برنامه های مانند: 

Ce Soir Ou Jamais, On est Pas Couché, Infrarouge, Des Paroles et Des Actes, Zemmour et Naulleau, Le Petit Journal, Tout le monde veut prendre sa place, Tout le monde en parle, Questions pour un champion, TaratataN'oubliez pas les paroles, Des chiffres et des lettres, Slam, .......

پس از بازگشت به ایران به عنوان مترجم و دستیار کارگردان در مونتاژ 8 پروژه مستند مرتبط با بنیاد فرهنگی روایت و شبکه پرس تی وی همکاری نموده و ترجمه آخرین کتاب پروفسور طارق رمضان را نیز آغاز می کند. در کنار این فعالیت ها شروع به ساختن مستندی در خصوص شناخت برخی از زوایای جامعه ایرانی و نیز نوع و چرایی برخورد ذهن ایرانی با خارجی ها می کند که در حین آن گروه مستند سازی با وی آشنا شدند و شروع به ساختن مستندی در خصوص وی نمودند که تا چندین ماه که خود قشقاوی به آنها گفت که ایرانی است باور نمی کردند.

  وی همچنین دبیر امور بین الملل دو همایش بین المللی برگزار شده در دانشگاه تهران بود. همایش "همه علیه استکبار" برای 500 تن از نمایندگان انجمن های اسلامی سراسر کشور برگزار شد که در حاشیه شانزدهمین همایش سالانه این اتحادیه دانشجویی به تهران آمده بودند. در این همایش که موضوع آن رفتار خسمانه ایالات متحده در قبال آمریکای لاتین بود، سفرای ونزوئلا، کوبا و کاردار سفارت بولیوی در تهران به همراه ماتئوس پیسکورسکی و روبرتو کوالیا و بسیاری میهمان دیگر به‌صورت ارتباط تصویری از جمله پروفسور الکساندر دوگین و پروفسور جیمز پتراس حضور داشتند. همایش دیگر نیز به مناسبت سالگرد آلبا (Bolivarian Alliance for the Peoples of Our America) و با حضور سفرای کشورهای آمریکای لاتین در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. لازم به ذکر است در هر دو همایش حدود 30 تن از شخصیت های آکادمیک و سیاسی سابق غربی حضور داشتند.

در طول دوماه قبل از برگزاری ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، در دفتر دکتر امیرعبدالهیان، دبیرکل کنفرانس، مسئولیت دعوت از گروهی سی نفره از شخصیت های ضدصهیونیستی آمریکایی و اروپایی را بر عهده داشته و همچنین توسط معاون دبیرکل، سید رائد موسوی، برای تحقیق در خصوص برخی دیگر از میهمانان کنفرانس گمارده شده بود. 

به درخواست حمیدرضا مقدم فر،مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس و مدیر عامل فعلی خبرگزاری تسنیم که مسئول ستاد نشر و تبلیغ نامه امام خامنه ای به جوانان اروپا و آمریکای شمالی و مشاور فرهنگی سرلشکر عزیز جعفری نیز می باشد، قشقاوی مسئول ارسال این نامه به حدود 400 تن از شخصیت های آمریکایی و اروپایی شد. 

از بهمن 94 الی بهمن 95 مدیر امور آمریکا و اروپا در معاونت بین الملل دانشگاه اهل بیت و مدتی نیز مسئول ارتباط گیری با شخصیت های حامی فلسطین در کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در نهاد ریاست جمهوری بوده است.

قشقاوی به مدت 2 ماه در خرداد و اردیبهشت ماه 93 مسئول روابط بین الملل سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت بود و پس از آن به مصاحبه با شخصیت های جهانی ضدصهیونیستی روی آورد تا بتواند کمی به پر کردن خلأ موجود در فضای رسانه ای در این خصوص بپردازد.

وی مسئول دعوت از میهمانان اروپایی و آمریکایی همایش "آمریکا و حقوق بشر؛ از واقعیت تا لفاظی" نیز بود که توسط دانشگاه علامه طباطبایی قرار بود در بمهن ماه 1394 برگزار شود که لغو گردید.

جدا از شناسایی، ارتباط گیری و دعوت از تعداد قابل توجهی از شخصیت های ضد صهیونیستی اروپایی و آمریکایی، از کارهای پژوهشی مکتوب وی، علاوه بر 500 صفحه بیوگرافی، می توان به  مجموعه نامه 71 شخصیت برجسته سیاسی، نظامی، امنیتی، علمی و هنری آمریکایی و اروپایی به رهبر معظم انقلاب (به همراه بیوگرافی و ترجمه نامه ها) و درخواست کتبی آنها جهت دیدار (شهریور 92) اشاره کرد که مستقیما به دفتر معظم له ارسال گردید.

قشقاوی در کنار انجام مصاحبه برای مجله هایی مانند عصر اندیشه، پنجره، سینما روایت (ققنوس)، نقد سینما، روزنامه همشهری و .....  با شناسایی و دعوت این شخصیت های آکادمیک، رسانه ای و سیاسی به ایران موجب شد که روزنامه هایی چون کیهان و وطن امروز و تعداد قابل توجهی از خبرنگاران ایرانی فعال در بخش بین المللی در خبرگزاری های جمهوری اسلامی و نیز صدا و سیما با این چهره های مبارز غربی جهت مصاحبه و ساخت مستند ارتباط بگیرند. 

ساعت های متمادی گپ و گفتگو با بسیاری از شخصیت های منتقد، چه در مدت اقامت ایشان در ایران و چه از طریق اسکایپ، و نیز ارتباط مستقیم با شهروندان غربی موجب شد تا قشقاوی به عنوان محققی در زمینه جوامع اروپای غربی و آمریکای شمالی شناخت قابل توجهی با مسائل روز غرب پیدا کند.

قشقاوی همچنین نقش قابل توجهی در برقراری ارتباط مستقیم بین متفکرین مستقل اروپایی و آمریکایی با اساتیدی چون؛ حسن عباسی، علیرضا پناهیان، رحیم پور ازغدی، علی اکبر رائفی پور، دکتر احمدی نژاد، حسین یکتا، دکتر رامین، دکتر رویوران، وحید جلیلی، دکتر حسین الله کرم، دکتر کوچک زاده، دکتر قدیری ابیانه، حسین نیرومند، جواد شمقدری، محمدعلی مهتدی داشته است. 

وی همچنین با کمک تشکل های دانشجویی سفر تعدادی از این چهره های مبارز به شهرستان های ایران را برنامه ریزی کرده و با برگزاری نشست های علمی-تخصصی و جلسات گفتگو و پرسش و پاسخ در دانشگاه ها و مراکز علمیِ شهر ها و شهرستان های مختلف من جمله: هفتکل، اهواز، رامهرمز، فسا، کازرون، مرودشت، شیراز، تبریز، اصفهان، یزد، مشهد، ارومیه، تهران و .... شرایط ارتباط گیری دانشجویان و پژوهشگران را با این متفکرین آمریکایی مهیا نموده.

قشقاوی همچنین برای ساخت مستندی در خصوص کهنه سرباز آمریکایی کِن اوکیف به مدت یک هفته همکاری فشرده ای به عنوان مشاور کارگردان، همراه و مترجم با گروه تخصصی ثریا از شبکه یک سیما داشته است.

جدا از جلسات بحث و گفتگو با متفکرین غربی قشقاوی همچنین در چند برنامه زنده تلویزیونی به عنوان مترجم همزمان نقش ایفا نمود.

برای در جریان قرار گرفتن انعکاس رسانه ای برخی از فعالیت هایی که قشقاوی در آنها نقش ویژ ای داشته است، در سطح جهانی عبارات Iran Sues Hollywood ، Iran Cancels Conference و Hollywoodism Conference را در گوگل جستجو کنید.

انتخاب و دعوت از سخنرانان شاخص موجب بازتاب جهانی همایش های بین المللی افق نو و هالیوودیسم در رسانه ها شد. افرادی که شامل جایگاه های ذیل هستند:

اساتید دانشگاه، شخصیت های فرهنگی و علمی، فعالین سیاسی، سران جنبش های ضد جنگ و صلح طلب، نمایندگان مراکز مهم و تصمیم گیری سیاسی من جمله اتحادیه اروپا، پارلمان های کشورهای اروپایی، اعضای سابق و فعلی سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده، دیپلمات های سرشناس سابق و مدیران ارشد سابق سیستم های امنیتی_حفاظتی، اقتصاددانان، تحلیلگران ارشد مسائل سیاسی، ژئوپلیتیک ها، کارگردانان، نویسندگان، کمدین ها، بازیگران سینما و تئاتر، تهیه کنندگان، مستندسازان مستقل و منتقدین سینمای غرب و هالیوود، کارشناسان ارشد لابی صهیونیسم و یهودیت، اعضای احزاب سیاسی (ضد صهیونیسم، ملی گرا، چپ گرا، راست گرا،محافظه گر سنتی، اصلاح طلب، آزادیخواه، سبز و...) موسیقیدانان صاحب سبک، بسکتبالیست لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا (ان.بی.ای)، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سالهای 1996، 2000، 2004، 2008 و 2012، فرمانداران سالهای اخیر ایالات متحده، اعضای شورای شهر، خبرنگاران حرفه ای، سخنرانان برجسته همایش ها و اجلاس های علمی و سیاسیِ جهان، مولفین و نویسندگان کتب گوناگون بویژه در خصوص لابی صهیونیسم و حملات 11 سپتامبر، ائمه جمعه در ایالات متحده، فلاسفه، مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی چالشی در رسانه های جایگزین و ...

طی همایش های ذکر شده قشقاوی با ارتباط گیری با چهره های شاخص ضد صهیونیست از ایشان برای حضور در این نشست ها دعوت بعمل آورد. شخصیت های سیاسی، علمی و فرهنگی ضد امپرالیستی چون:

During the mentioned conferences , he contacted and invited Fmr. Senator Mike Gravel, Dieudonné, Prof. Norman Finkelestien, Prof. Kevin J. Barrett, Dr. Gareth Porter, Prof. James H. Fetzer, Prof. Rodney Shakespeare, Prof. E. Michael Jones, Prof. Claudio Mutti, Prof. Claudio Moffa, Dr. Mateusz Piskorski, Dr. Maria Poumier, F. William Engdahl, Art Olivier, Merlin L. Miller, Mark E. Weber, Imam Mohammad al-Asi, Imam Abdul Alim Musa, Amir Sulaiman, Zaid Hamid, Ken O’keefe, Thierry Meyssan, William Rodriguez, Roberto Quaglia, Isabelle Coutant-Peyre, Yvonne Ridley, Hervé Ryssen, Paul-Eric Blanrue, Patrick Besson, Darnell Stephen Summers, Aki Nawaz, Béatrice Pignède, Thomas Werlet, Olivier Lemoine, Dr. Talib Warsi, Dr. Franklin Lamb, Francesco Condemi, Manuel Galiana Ros, Imad Eddine Hamrouni, Pino Cabras, Antoine Ribas.

بسیاری از این سخنرانان و مدعوین نامبرده برای اولین بار از ایران بازدید کردند.

وی همچنین در یک پروسه 6 ماه به شناسایی و ارتباط گیری با متفکرین برجسته ای که اسامی آنها در ذیل آمده است پرداخت تا از آنها در دومین کنفرانس افق نو دعوت بعمل آید. همایشی که در ابتدای دولت یازدهم لغو شد، لیک طی برنامه ریزی های انجام شده در مهرماه 1392 پس از یک سال تعویق دوباره برگزار شد.

اسامی سخنرانان و میهمانان دومین همایش متفکرین مستقل (افق نو):

Congressman Jim McDermott, Prof. William O. Beeman, Prof. Webster Tarpley, Prof. Aleksandr Dugin, Dr. Rev. Stephen Sizer, Prof. Anthony James Hall, , Prof. John Mueller, Prof. Henry Veltmeyer, Prof. Peter Scholl-Latour, Dr. Hesham Tillawi, Dr. Peter Lavelle, Dr. Coleen Rowley, Dr. Daniele Ganser, Dr. Rev. Randy Short, G. Edward Griffin, William Blum, Ray McGovern, Fmr. Gov. Gary Johnson, Col. Ann Wright, Brady Kiesling, Danny Schechter, Alain Soral, Susan Lindauer, David Barsamian, Wayne Madsen, Leo Wanta, Medea Benjamin, Cindy Sheehan, Christopher Bollyn, Carol Brouillet, Gordon Duff, Grant F. Smith, Alison Weir, Judge John V. Whitbeck, Judge James P. Gray, Tim Pool, Luke Rudkowski, Robert Naiman, Cyrus McGoldrick, Mark Dankof, Mark Glenn, Peter Eyre, Gwynne Dyer, Chris Bambery, Kémi Séba, Jean-Michel Vernochet, Michel Collon, Gilles Munier, Christoph R. Hörstel, Rainer Rupp, Jürgen Cain Külbel, Giulietto Chiesa, Pepe Escobar, Baraka Blue, Phillip Tourney.

قشقاوی همچنین با تعداد قابل توجهی از مولفین، اساتید دانشگاه، شخصیت و فعالان سیاسی، نخبگان فرهنگی و منتقدین سرمایه داری و حکومت های غربی در ارتباط می باشد که از میان آنها می توان به این اسامی اشاره نمود:

Prof. Noam Chomsky, Fmr. Congressman Pete McCloskey, Prof. James Petras, Prof. Francis A. Boyle, Prof. Paul Craig Roberts, Prof. Richard A. Falk, Prof. Alain De Benoist, Prof. Kevin B. MacDonald,  Prof. John McMurtry, Prof. Jean Bricmont, Prof. David Ray Griffin, Prof. Juan Cole, Prof. Paul Larudee, Prof. Col. Andrew Bacevich, Prof. Michel Chossudovsky, Dr. Philip Girald, Dr. Flynt Leverett, Prof. Lawrence Davidson, Prof. Barrie Zwicker, Prof. Hamid Algar, Prof. Paul Sheldon Foote, Fmr. Rep. Paul Findley, Fmr. Rep. Cynthia McKinney, Gilad Atzmon, George Galloway, Jacob Cohen, Stephen Lendman, Etienne Chouard, Silvia Cattori, Jeff Blankfort, Jeff Gates, Jimmy Walter, Craig Murray, Sean Stone, Jurgen Elsasser, Hillary Mann Leverett, Christian Bouchet, Jean-Guy Allard, Hani Ramadam, Richard Gage, Maurizio Blondet, Imran Hosein, Vincent Reynouard, Alastair Crooke, Michael Collins Piper, Israel Shamir, Charles E. Carlson, Robert Baer, Lizzie Phelan, Yasmin Perni.

وی همچنین مصاحبه های مکتوب و تصویری متعددی با تعداد قابل توجهی از شخصیت های مبارز در آمریکا و اروپا داشته که برخی از آنها در خبرگزاری ها شاخص و تراز اول ایران منتشر گردیده و برخی دیگر در قالب مستند های تلویزیونی در شبکه های صدا و سیما پخش شده است.

تا قبل از دیماه 1390 (قبل از بازگشت به ایران)

  •              مدرس کمکی مدرسه ی ج. ا. ایران در تونس (1383- 1384)
  • بازاریاب در دو شعبه از شرکت فرانسوی مقیم تونس و به طور متوسط ارتباط با بیش از دویست فرانسوی در طول روز (مهرماه 1390) www.1waycommunications.com/
  • پیشنهاد کار از شرکتی سویسی مقیم تونس در زمینه بازاریابی
  • مدیر بازرگانی شرکت ایرانی مقیم تونس Asia Green Group که در زمینه فضای سبز  فعالیت داشت. (1386 – 1377)
  • مسئول امور بین الملل، مترجم و راهنمای سه هیئت تجاری ایرانی در تونس؛ شامل بیش از 100 تاجر بین المللی ایرانی، استاندار قزوین، رئیس اتاق بازرگانی قزوین، رئیس سازمان تجارت قزوین و معاون وزیر بازرگانی (1384-1386- 1389).
  • مترجم ، خبرنگار و راهنمای گروه اعزامی واحد مرکزی خبر در تونس و تهیه گزارشات درزمینه انقلاب تونس و لیبی (دی ، بهمن و اسفند ماه 1389) و همکاری مختصر همزمان با گروه اعزامی پرس تی وی
  • مدیر فن آوری اطلاعات و ارتباطات رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در تونس (خرداد، تیر و مرداد  1390).
  • مترجم، راهنما و مجری 3 گروه مستند ساز (2 گروه از روایت فتح و یک گروه از مرکز گسترش سینمای مستند) و همکاری جهت ساختن 7 فیلم مستند در خصوص انقلاب تونس (مهر ،آبان و آذر 1390)، مصاحبه های اختصاصی با مبارزین قدیمی حزب النهضة و اعضای فعلی حکومت و مجلس من جمله شیخ عبدالفتاح مورو، شیخ الحبيب اللوز، عبدالکریم هارونی، محمد العكروت، وليد البناني، دکتر زیاد دولاتی، دکتر مهدی مبروک (وزیر فرهنگ) و...